Makijaż permanentny brwi to zabieg, którego efekt niewątpliwie ułatwia kobietom życie – jest wygodny w utrzymaniu i pozwala oszczędzać sporo czasu w codziennym życiu. Żeby efekt makijażu był zadowalający, bez wątpienia potrzebna jest doświadczona lingernistka, która w odpowiedni sposób go wykona. To jednak nie wszystko. W celu zachowania trwałości makijażu należy przestrzegać kilku zasad, szczególnie w okresie bezpośrednio po zabiegu.
Unikaj uszkodzeń mechanicznych
Tutaj najważniejsze jest pierwszych 7 – 14 dni. W tym okresie należy uważać na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie nie zalecane jest nadmierne dotykanie miejsc pozabiegowych, mycie ich wodą i mydłem, tarcie lub drapania. Należy też uważać na sposób, w jaki osuszamy twarz – nie powinno się trzeć ręcznikiem, a jedynie delikatnie docisnąć go do skóry.
W pierwszych dniach po zabiegu mogą pojawić się strupki, których nie powinno się zdrapywać. W ten sposób łatwo uszkodzić makijaż permanentny oraz skórę – na stałe pojawią się mikroblizny.
W tym okresie makijaż zacznie się złuszczać i zjaśnieje od 30-50%.
Unikaj promieniowania UV
Opalania nie wpływa korzystnie na wygląd makijażu permanentnego – i to nie tylko przez pierwszy dni po zabiegu, ale przez cały okres jego posiadania. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy wyjść na plażę, czy pójść na solarium – jasne, że możemy! Należy jednak mieć na uwadze fakt, że częste opalanie wymusi na nas wcześniejszą wizytę u lingernistki. Nie zapomnij również o kremie z wysokim filtrem UV!
Basen, sauna i SPA – nie wskazane!
Z dwóch powodów: po pierwsze, ze względu na ryzyko uszkodzeń mechanicznych (patrz punkt 1), po drugie, infekcje. Przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu ryzyko złapania infekcji jest zwiększone, czego skutkiem może być wystąpienie przebarwień.
Dbaj o higienę
Już wiesz, że masz nie chodzić na basen w początkowej fazie gojenia. Co możesz zrobić jeszcze, żeby odpowiednio zadbać o higienę?
Zaraz po zabiegu zmień pościel. Wymień ręczniki w domu na świeżo wyprane. Unikaj miejsc, w którym występuje zapylenie lub inne zanieczyszczenie powietrza.
Nie natłuszczaj
Uważaj na kosmetyki, których używasz. Jeśli są one natłuszczające, mogą wpływać negatywnie na trwałość makijażu.
Nie używaj peelingów
Jeśli zbyt często będziesz stosować peeling, pigment może się po prostu zblednąć. Unikanie peelingów pozwoli zachować makijaż permanentny na dłużej.
Pozostałe czynniki
Poza czynnikami wymienionymi powyżej na trwałość makijażu wpływa również:
- metoda wykonania makijażu (sprawdź jakie oferujemy metody),
- jakość zastosowanych pigmentów,
- odcień zastosowanego pigmentu,
- dokładność wykonania zabiegu.
W przypadku tych powyższych, nie mamy bezpośrednio wpływu (może poza wyborem metody) i w dużej mierze zależą one od salonu, w którym zdecydujemy się na zabieg.
Niestety są też czynniki, na które nikt nie ma wpływu. Wśród nich można wymienić:
- układ odpornościowy,
- wiek – u osób starszych makijaż utrzymuje się dłużej (naskórek wolniej się złuszcza),
- rodzaj skóry (na suchej skórze makijaż utrzymuje się dłużej niż na tłustej),
- odcień skóry.
Przestrzegając tych kilku zaleceń, możesz znacznie dłużej cieszyć się pięknym makijażem. Jak długo? Jak wiesz, to kwestia uzależniona od wielu czynników, ale przy solidnym wykonaniu i odpowiedniej pielęgnacji może to być nawet kilka lat.